Zastanów siê, jakie informacje chcesz uzyskaæ
Zastanów siê jakie informacje bêd± dla Ciebie wa¿ne i spisz sobie tak± listê tworz±c niejako kwestionariusz: listê pytañ do osób, z którymi bêdziesz rozmawia³. Je¿eli nie masz pomys³u, jakie to mog³oby byæ pytania to podpowiem Ci te, które mam na swojej li¶cie:
Osoby:
data urodzenia
miejsce urodzenia
data ¶mierci
miejsce pochówku
miejsce zamieszkania
(przynajmniej miejscowo¶æ, w przypadku osób, które prze¿y³y wiêkszo¶æ ¿ycia w jednym miejscu)
Ma³¿eñstwa:
data slubu
miejsce ¶lubu
Umów siê wcze¶niej na spotkanie
Daj rodzinie czas na przygotowanie. Wizyty z zaskoczenia maj± swój urok, ale s± nieskuteczne. A to kogo¶ nie ma w domu, a to kto¶ nie bêdzie móg³ znale¼æ "tego starego albumu pradziadka".
Przygotuj potrzebne wyposa¿enie do wizyty
W zale¿no¶ci od stosowanych metod we¼ odpowiedni± ilo¶æ zatemperowanych o³ówków, czy laptop z za³adowan± bateri±. Nie zapomnij te¿ o dodatkowej kliszy do aparatu. Gdy zamierzasz nagrywaæ rozmowê zabierz baterie i kasety.
Rozpocznij spotkanie od pokazania tego co ju¿ zebra³e¶
W ten sposób mo¿esz zaraziæ innych swoj± pasj±. Jednocze¶nie masz znacznie wiêksze szanse na prze³amanie nieufno¶ci, która charakteryzuje wiele - szczególnie starszych - osób. Ze swojej praktyki wiem, ¿e nic tak nie upraszcza spotkania np. z ksiêdzem jak pokazanie drzewo z setk± jego parafian.
S³uchaj, s³uchaj, s³uchaj
Naucz siê aktywnego s³uchania. Daj odczuæ drugiej osobie, ¿e nie chcesz tylko wyciagn±æ kilka dat i nazwisk, ale rzeczywi¶cie interesuje Ciê historia rodziny. Nigdy nie b±d¼ agresywny. Je¶li osoba nie chce podaæ Ci informacji to lepiej odpu¶æ. Mo¿e nastêpnym razem. Je¶li spalisz mosty nastêpnego razu nie bêdzie.
Prowokuj wspomnienia
Prowokuj do opowiadañ, ale nie b±d¼ natrêtny, dostosuj siê do temperamentu rozmówcy. Zadawaj pytania które wywo³uj± wspomnienia "a gdzie mieszkali¶cie przed wojn±?" "a czy zawód dziadka to jaka¶ rodzinna profesja?" itd.
Notuj wszystkie informacje - rysuj drzewo
Staraj siê na bie¿±co notowaæ otrzymywane informacje. Wielu ludziom bardzo pomaga narysowanie drzewa genealogicznego. W ten sposób szybciej skorygujesz wszelkie b³êdy. Staraj siê sprawdzaæ poprawno¶æ Twoich notatek z rozmówcami.
Postaraj siê poogl±daæ albumy rodzinne
Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy, szczególnie zdjêcia z uroczysto¶ci rodzinnych jak wesela. Proste pytanie "a mo¿ecie mi powiedzieæ kto jest na tym zdjêciu" mo¿e przynie¶æ kilkugodzinn± opowie¶æ na temat rodziny i znajomych.
Je¿eli spotkanie siê nie klei - u¿yj formularza
Czasami mimo najszczerszych chêci nie udaje siê nawi±zaæ kontaktu. Wtedy przydatn± rzecz± jest formularz i zapowied¼ "o innych cz³onkach naszej rodziny staram siê zebraæ takie, a takie informacje; je¶li nie macie nic przeciwko to i Was chcia³bym o to zapytaæ".
Zapytaj czy mo¿esz udostêpniæ te dane innym cz³onkom rodziny
Pomijaj±c s³awetn± ustawê to dobrym zwyczajem jest zapytaæ o zgodê. Niejako przy okazji warto spytaæ, czy przed udostêpnieniem tych danych chcieliby mieæ do nich wgl±d z mo¿liwo¶ci± poprawienia b³êdów.
Podziêkuj za po¶wiêcony czas
Staraj siê, aby spotkanie nie trwa³o d³u¿ej ni¿ 2 godziny. D³u¿sze spotkania zazwyczaj maj± znamiê bardziej przes³uchania, ni¿ rodzinnej rozmowy. W takim przypadku lepiej powtórzyæ spotkanie, ni¿ je ci±gn±æ.
Podziel siê zebranymi danymi ze swoimi rozmówcami
Po takiej wizycie prze¶lij ju¿ gotowe dane (czy to ksero formularzy, czy wydruk z komputera) do swoich rozmówców. Gwarantujê, ¿e to bardzo siê op³aci. Po pierwsze Twoi rozmówcy bêd± zadowoleni i chêtnie wróc± do rozmowy. Po drugie za¶ niejednokrotnie sami na w³asn± rêkê rozpoczn± oni swoje badania, które powiêksz± Twoje drzewo.
Offline