Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 31, 1, 2012

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 367
Punktów :   
WWW

Rozmowa o genealogii rodziny.

Zastanów się, jakie informacje chcesz uzyskać
    Zastanów się jakie informacje będą dla Ciebie ważne i spisz sobie taką listę tworząc niejako kwestionariusz: listę pytań do osób, z którymi będziesz rozmawiał. Jeżeli nie masz pomysłu, jakie to mogłoby być pytania to podpowiem Ci te, które mam na swojej liście:
    Osoby:
        data urodzenia
        miejsce urodzenia
        data śmierci
        miejsce pochówku
        miejsce zamieszkania
        (przynajmniej miejscowość, w przypadku osób, które przeżyły większość życia w jednym miejscu)
    Małżeństwa:
        data slubu
        miejsce ślubu
    Umów się wcześniej na spotkanie
    Daj rodzinie czas na przygotowanie. Wizyty z zaskoczenia mają swój urok, ale są nieskuteczne. A to kogoś nie ma w domu, a to ktoś nie będzie mógł znaleźć "tego starego albumu pradziadka".
    Przygotuj potrzebne wyposażenie do wizyty
    W zależności od stosowanych metod weź odpowiednią ilość zatemperowanych ołówków, czy laptop z załadowaną baterią. Nie zapomnij też o dodatkowej kliszy do aparatu. Gdy zamierzasz nagrywać rozmowę zabierz baterie i kasety.
    Rozpocznij spotkanie od pokazania tego co już zebrałeś
    W ten sposób możesz zarazić innych swoją pasją. Jednocześnie masz znacznie większe szanse na przełamanie nieufności, która charakteryzuje wiele - szczególnie starszych - osób. Ze swojej praktyki wiem, że nic tak nie upraszcza spotkania np. z księdzem jak pokazanie drzewo z setką jego parafian.
    Słuchaj, słuchaj, słuchaj
    Naucz się aktywnego słuchania. Daj odczuć drugiej osobie, że nie chcesz tylko wyciagnąć kilka dat i nazwisk, ale rzeczywiście interesuje Cię historia rodziny. Nigdy nie bądź agresywny. Jeśli osoba nie chce podać Ci informacji to lepiej odpuść. Może następnym razem. Jeśli spalisz mosty następnego razu nie będzie.
    Prowokuj wspomnienia
    Prowokuj do opowiadań, ale nie bądź natrętny, dostosuj się do temperamentu rozmówcy. Zadawaj pytania które wywołują wspomnienia "a gdzie mieszkaliście przed wojną?" "a czy zawód dziadka to jakaś rodzinna profesja?" itd.
    Notuj wszystkie informacje - rysuj drzewo
    Staraj się na bieżąco notować otrzymywane informacje. Wielu ludziom bardzo pomaga narysowanie drzewa genealogicznego. W ten sposób szybciej skorygujesz wszelkie błędy. Staraj się sprawdzać poprawność Twoich notatek z rozmówcami.
    Postaraj się pooglądać albumy rodzinne
    Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy, szczególnie zdjęcia z uroczystości rodzinnych jak wesela. Proste pytanie "a możecie mi powiedzieć kto jest na tym zdjęciu" może przynieść kilkugodzinną opowieść na temat rodziny i znajomych.
    Jeżeli spotkanie się nie klei - użyj formularza
    Czasami mimo najszczerszych chęci nie udaje się nawiązać kontaktu. Wtedy przydatną rzeczą jest formularz i zapowiedź "o innych członkach naszej rodziny staram się zebrać takie, a takie informacje; jeśli nie macie nic przeciwko to i Was chciałbym o to zapytać".
    Zapytaj czy możesz udostępnić te dane innym członkom rodziny
    Pomijając sławetną ustawę to dobrym zwyczajem jest zapytać o zgodę. Niejako przy okazji warto spytać, czy przed udostępnieniem tych danych chcieliby mieć do nich wgląd z możliwością poprawienia błędów.
    Podziękuj za poświęcony czas
    Staraj się, aby spotkanie nie trwało dłużej niż 2 godziny. Dłuższe spotkania zazwyczaj mają znamię bardziej przesłuchania, niż rodzinnej rozmowy. W takim przypadku lepiej powtórzyć spotkanie, niż je ciągnąć.
    Podziel się zebranymi danymi ze swoimi rozmówcami
    Po takiej wizycie prześlij już gotowe dane (czy to ksero formularzy, czy wydruk z komputera) do swoich rozmówców. Gwarantuję, że to bardzo się opłaci. Po pierwsze Twoi rozmówcy będą zadowoleni i chętnie wrócą do rozmowy. Po drugie zaś niejednokrotnie sami na własną rękę rozpoczną oni swoje badania, które powiększą Twoje drzewo.


Józef- Admin

Offline

 
Genealogia, herbarz, poszukiwania przodków Create your own banner at mybannermaker.com! Create your own banner at mybannermaker.com!
Najlepsze Pomysły na Udany Prezent

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.v-grzenda.pun.pl www.bachus.pun.pl www.klan-es-el.pun.pl www.nightmare-ots.pun.pl www.cannabis-squad.pun.pl