Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 29, 11, 2015

 jwk45

zaawansowany użytkownik

Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 29, 11, 2015
Posty: 36
Punktów :   

Kisielewski/Kisły

Moja Rodzina pochodzi z powiatu Brasławskiego dawnego województwa wileńskiego (obecna Białoruś).

Zgodnie z ustnymi przekazami rodzinnymi dawniej nazwisko nasze brzmiało "Kisielewski".
Mój Dziadek (ur. 1902) i Pradziadek (ur. ok. 1875) podpisywali się tym nazwiskiem (pomimo tego, że formalnie nazywali się "Kisły")
Któryś z przodków (?) kiedyś(?) zmienił polskobrzmiące nazwisko "Kisielewski" na "Kisły".

Czy ktoś ma jakiś pomysł - kiedy i dlaczego nastąpiła zmiana?

Offline

 

#2 29, 11, 2015

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Kisielewski/Kisły

Witam!
Czy wie Pani od kiedy nastąpiła ta zmiana nazwiska? Warto byłoby to sprawdzić. Z mojego doświadczenia wiem, ze często takich zmian dokonywali urzędnicy czy księża spisujący metryki. Być może ktoś zmienił je dla własnej wygody, nie wiem tylko po co?
Pozdrawiam serdecznie
Józek- admin
Ps. Szkoda, że nie napisała Pani, że dziadek został zmuszony do zmiany nazwiska. Musiałem to znaleźć. Poza tym prosze o podawanie imienia, to ułatwia znakomicie nasze kontakty.


Józef- Admin

Offline

 

#3 5, 1, 2016

 jwk45

zaawansowany użytkownik

Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 29, 11, 2015
Posty: 36
Punktów :   

Re: Kisielewski/Kisły

Witam, Panie Józefie!
Od czasu, kiedy zamieściłam na forum pytanie o pomysły na przyczyny zmiany nazwiska, wiem troszeczkę więcej na temat mojej Rodziny.
Otóż (będzie trochę długawo, ale może to  rozjaśni)...
Moja Rodzina pochodzi, jak wcześniej pisałam, z Braslawszczyzny (obecna Białoruś, kiedyś Polska). Jest to kraina podobna do Mazur - pagórki, lasy i ogromne jeziora.
Nad jednym z jezior (Jezioro Ukla), w wiosce Ukla w 1822 roku urodził się Ignacy Kisielewski, syn Władysława i Agnieszki z domu Kaszo (jeśli dobrze rozczytałam nazwisko panieńskie Agnieszki). To Ignacy, zdaje się, ok. 1864 roku zmienił nazwisko Kisielewski na Kisły.
Jak to wywnioskowałam?
W Ukli do 1864 roku mieszkali Kisielewscy. W 1864 roku nazwisko zaginęło, a pojawiło się "Kisły".
Myślę sobie, że zmiana nazwiska wiązała się z Powstaniem Styczniowym.
Są 2 możliwości:
1. Ktoś z Kisielewskich z Ukli był w jakiś sposób powiązany z powstaniem i, dla kamuflażu albo "odkupienia grzechów", zmienił nazwisko i przechrzcił się na prawosławie
2. Dekretem Murawiewa (odpowiedzialność zbiorowa Polaków) nakazano sprzedaż ziemi polskiej w krótkim czasie (Kisielewscy byli herbowi, choć nie posiadali wielkich majątków). Żeby się przed tym obronić, najłatwiej było zmienić nazwisko na rosyjskobrzmiące i przejść na prawosławie.
Przychylam się do tej drugiej opcji, choć nie mam pewności.
W mojej Rodzinie z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie informację o dawnym nazwisku i polskości.
Kolejne pokolenia starały się kultywować tę polskość.
Mój Pradziadek - Antoni Kisły - brał udział w walkach tzw. "Zielonej Armii" - oddziału zbrojnego dowodzonego przez Księdza Michała Buklarewicza (Parafia Ikaźń).
Mój Pradziadek - Bazyli (Wasil) Kisły za propagandę propolską i czynne uczestnictwo w Radzie Parafialnej kościoła rzymskokatolickiego w Ikaźni został osadzony w więzieniu w Berezweczu. Zginął, zamordowany przez NKWD-zistów na tzw. Drodze Śmierci.
Brat mojego Dziadka - Aleksiej Kisły, za agitację propolską został zesłany do łagru w rejon Archangielska.

Pozdrawiam serdecznie!
Jola

Offline

 

#4 7, 1, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: Kisielewski/Kisły

Tragiczna ale piękna jednocześnie historia! Lubie takie! Wie Pani, na jednym z moich blogów napisałem takie motto i myslę, że oddaje ono w pełni naszą genealogiczną duszę-" chyba mało kto zastanawiał się nad tym, ze historia zaczyna się od Ciebie, od Twojej najbliższej rodziny- starych fotografii, zapisków a w tle Twoi rodzice, dziadkowie. Ktoś ich stworzył, coś przeżyli w życiu, przekazywali innym tradycje rodzinne, narodowe...Tak, to nie jest banał, Tak rodzi się historia, a my tworzymy ją nawet o tym nie wiedząc."
Pozdrawiam


Józef- Admin

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.maxiv.pun.pl www.laptoptbakugan.pun.pl www.grabeyblade.pun.pl www.great-anime.pun.pl www.architektura2008.pun.pl