Ogłoszenie

Forum genealogiczne inne niż wszystkie- otwarte na współpracę z każdym.

#1 27, 2, 2016

Nika

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 26, 2, 2016
Posty: 6
Punktów :   

poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Witam, trafiłam do Was dopiero wczoraj.  Nie wiem jak pokierować poszukiwania zaginionego Skraińskiego Ryszarda, co się z nim stało, gdzie jest pochowany. Znalazłam go na liście Rekonstrukcja białoruskiej listy katyńskiej (poz. 727), nie wiem co to oznacza i co dalej czynić. Proszę o pomoc.
Nika

Offline

 

#2 28, 2, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Witam!
Czy ktoś z Pani krewnych dał to ogłoszenie na portalu kresowym?

Poszukuję informacji o zaginionym moim Wuju Ryszardzie Erazmie Skraińskim ur. 24.06.1916 roku w Częstochowie. W 1939 roku mieszkał w Białowieży i pracował w Lasach Państwowych (prawdopodobnie jako mierniczy). W listach od niego z okresu 1939-41 wynika, że przebywał/pracował w Pinieńszczyźnie, Białowieży, okolicach Żołudka.

Ostatni list datowany jest 11.04.1941 roku Słonim. Po tej dacie nie ma żadnych informacji o jego losie. Będę wdzięczny za każdą informację o losach Zaginionego.

Roman Wenerski


Czy chodzi o tę samą osobę?
Trudno będzie pomóc, gdyż jak na razie nie mam żadnych szczegółowych danych odnośnie tej listy, poza samym spisem. Jednakże spróbuję to nagłośnić, być może znajdą się inni, tez zainteresowani tą listą.
Pozdrawiam


Józef- Admin

Offline

 

#3 28, 2, 2016

Nika

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 26, 2, 2016
Posty: 6
Punktów :   

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Tak, chodzi o tę samą osobę. Bardzo dziękuję.

Offline

 

#4 28, 2, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Na stronie rosyjskiego Memoriału figuruje na razie tylko Jan ( Iwan) Skraiński, syn Stefana, ur. w 1922 r., zginął w 1942 roku. Cieżko jest cokolwiek znaleźć. Zobaczymy, może koledzy z Forgenu lub Genealogów coś doradzą.
Pojawiła się zasadnicza wątpliwość- skoro ostatni list od niego pochodził z kwietnia 1941 roku, to raczej nie zginął w Katyniu, ale być może gdzie indziej. Zbrodnia katyńska miała miejsce rok wcześniej. Proszę nie sugerować się tą listą. Udowodniono, że lista tzw. białoruska to tak naprawdę jest to spis zaginionych i represjonowanych Polaków z terenów dawnej Litwy i Białorusi.
Szukamy więc dalej, niekoniecznie w Katyniu.


Józef- Admin

Offline

 

#5 28, 2, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Witam ponownie! Pan Wenerski ( zapewne Pani krewny) napisał dużo więcej o Ryszardzie. Widziała Pani ten wpis?
"Poszukuję informacji o swoim wuju (bracie Matki), tj. Ryszardzie Erazmie Skraińskim. Znajduje się on na tzw. białoruskiej liście katyńskiej.
Ryszard Erazm Skraiński urodzony 24 czerwca 1916 roku w Częstochowie, syn Karola i Marii Cecylii małż. Skraińskich.
W latach 30-tych był uczniem Państwowej Szkoły Mierniczej i Przemysłowo-Leśnej w Łomży. W 1939 roku był pracownikiem Lasów Państwowych w Białowieży.
We wrześniu 1940 roku pracował w kołchozie Centura (o ile dobrze odczytuję nazwę z korespondencji) w Białowieży bądź jej okolicach.
Ostatni list datowany jest na 11 kwiecień 1941r z miejscowości Słonim (?), inny 3 kwietnia 1941 z Białowieży (informował w nim, że będzie pracował koło Lidy).
To są ostatnie informacje od niego. Mimo poszukiwań przez Czerwony Krzyż w Polsce i Szwajcarii, Czerwony Półksiężyc w ZSRR - Rodzina żadnych informacji nie uzyskała.
Zwracam się do wszystkich z uprzejmą prośbą o każde informacje na temat Zaginionego, jak również o podpowiedź gdzie powinienem szukać pomocy w tej sprawie."

Teraz już wiemy znacznie więcej. Dobrze byłoby zobaczyć skan ostatniego listu, wtedy znalibyśmy nazwę miejscowości, w której ostatnio przebywał.


Józef- Admin

Offline

 

#6 4, 3, 2016

Nika

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 26, 2, 2016
Posty: 6
Punktów :   

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Witam,
- do tematu poszukiwań Zaginionego Ryszarda Skraińskiego.
Z Romanem Wenerskim znamy się od wielu lat, można powiedzieć od dziesiątek lat,  nie jestem krewną. Zadeklarowałam swoją pomoc w poszukiwaniach i kiedy trafiłam na tę białoruską listę katyńską przekazałam mu informacje.  Tak się składa, że mam rodzinę niedaleko Białowieży, więc przy najbliższej bytności w tamtych stronach zamierzam odwiedzić tamtejsze parafie, może uda się zdobyć jakieś informacje,  Jestem w posiadaniu zdjęcia ostatniego stałego chyba adresu Zaginionego w Białowieży (list z 3.04.1941), tak wynika z informacji przekazanych mi przez Romana. W kolejnym liście z 11.04.1941 r. Zaginiony pisał, że jest chwilowo w Słonimiu, pisał z hotelu, i że wraca  do Białowieży, choć wspominał też o kolejnych przewidywanych przemieszczeniach.
Nie widzę jednak możliwości załączenia tu tego zdjęcia adresu. Proszę o podpowiedź jak mam to zrobić. Czy mogłabym również przekazać tę wiadomość do Romana?
Pozdrawiam
Nika

Offline

 

#7 4, 3, 2016

Nika

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 26, 2, 2016
Posty: 6
Punktów :   

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

http://speedy.sh/TMH8G/0.jpg

Otworzyć poprzez slow download (środkowy)

Ostatnio edytowany przez Nika (4, 3, 2016 )

Offline

 

#8 5, 3, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Proszę przesłać ten plik na moją pocztę ( adres na moim profilu). plik przesłany przez Panią jest zbyt mały aby mozna było go odczytać.


Józef- Admin

Offline

 

#9 10, 4, 2016

roman_wenerski

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 10, 4, 2016
Posty: 1
Punktów :   

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Dzień dobry, czy otrzymał Pan scan listu z adresem?

Offline

 

#10 10, 4, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Witam Pana!
Tak, otrzymałem. Był jednak w tak słabej rozdzielczości, że nie mogłem z niego skorzystać.
Pozdrawiam
Józek


Józef- Admin

Offline

 

#11 10, 4, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Znalazłem jednak ciekawy materiał odnośnie firmy ( kołchozu?) "Centura":

W 1924 r. firma angielska The Century European Timber Corporation, potocznie zwana "Centurą", dzierżawiła tartaki i kolejki leśne nastawiając się na wywóz maksymalnej ilości drewna. "Centura" początkowo oferowała wysokie zarobki. Rabunkowa gospodarka "Century" zmusiła stronę polską do zerwania w 1929 r. umowy. Wiązało się to niestety z koniecznością wypłacenia odszkodowania 1,5 mln funtów, ale puszcza została uratowana. Od tej chwili zarząd nad nią przejęła Dyrekcja Lasów Państwowych z siedzibą w Białowieży. W latach 30-tych odbudowano budynki Nadleśnictwa Hajnówka.

W latach 1939 - 1941 Puszczę Białowieską okupują wojska sowieckie, a następnie do 1944 r. Niemcy.Na przełomie września i października 1939 r., kiedy do Hajnówki wkroczyli większymi siłami Rosjanie, Nadleśnictwo Leśniańskie, Nadleśnictwo Hajnowskie i Leśnictwo Hajnowskie zostały zajęte przez wojska sowieckie. W nadleśnictwie Hajnowskim stacjonował 75 Zenitny Artyleryjski Dywizjon. Zajmował on główny budynek siedziby nadleśnictwa wraz z przyległym terenem, budynki gospodarcze wraz z terenem podwórza, ogród owocowo-dekoracyjny i ogród warzywny. Pole uprawne i łąka były wygrodzone i przekazane do dyspozycji władz miejskich. Wkrótce rozpoczęto tam budowę osiedla domków jedno i dwurodzinnych, przeznaczonych dla załogi Fabryki Chemicznej. Pod rządami sowietów rozpoczęły się masowe wysyłki na Sybir leśników, osadników wojskowych i cywilnych, inteligencji, kupców i wreszcie osób przypadkowych. Większość zesłańców nigdy nie wróciła (Kossak S., 2001). Sowieci okupowali Puszczę do czerwca 1941 roku. W 1941 r. kiedy wybuchła wojna niemiecko-sowiecka, do Hajnówki po raz drugi wkroczyli Niemcy. Ze względu na własne bezpieczeństwo Niemcy nie chcieli aby jakiekolwiek obiekty, zwłaszcza powojskowe, pozostawały puste, niezagospodarowane. Tak więc budynek Nadleśnictwa Leśniańskiego, postał przeznaczony na potrzeby nowopowstałej w Hajnówce Parafii Prawosławnej. W obiektach Leśnictwa Hajnowskiego miał siedzibę niemiecki zarządca puszczy Koch oraz urządzono tam warsztat naprawy samochodów wojskowych. Natomiast obiekty budowlane Nadleśnictwa Hajnowskiego, sprzedano pod rozbiórkę chłopom okolicznych wsi.


Jedno jest pewne- Ryszard Skraiński nie zginął w Katyniu, gdyż ostatnie listy od niego datowane były na kwiecień 1941 roku, czyli dokładnie rok czasu po Katyniu!

Dalej mam wypis z tzw. białoruskiej listy katyńskiej z ta jednak różnicą, że jako rok zaginięcia podano rok 1940, czyli błędnie:
873.    Skraiński Ryszard Erazm, ur. 1916, zam. Białowieża, aresztowany Białowieża, ostatnia wiadomość z 1940, zaginiony 1940


Józef- Admin

Offline

 

#12 17, 4, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Przepraszam za wprowadzenie w błąd, jednak otrzymałem skan listuy z adresem. Oto on:

http://images78.fotosik.pl/517/bb262d159284a307med.jpg

Szkoda, że górny fragment kartki jest przycięty, byc może była tam data.
Pozdrawiam
Józek


Józef- Admin

Offline

 

#13 20, 4, 2016

Nika

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 26, 2, 2016
Posty: 6
Punktów :   

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Witam,
ten list pisany był 3.04.1941 r.
Te informacje o Centurze też znalazłam, ale wydaje mi się, że w adresie nie chodzi o kołchoz lecz o kolonię. Świadczą o tym inne opracowania np.

"Kolonia willowa, zbudowana w latach 20-tych ub. wieku na wschodnim skraju Polany Białowieskiej, przez spółkę angielską The Century European Timber Corporation (popularnie nazywaną „Century”) dla swoich urzędników i funkcjonariuszy. Spółka „Century” eksploatowała Puszczę Białowieską w latach 1924-1929. Po rozwiązaniu z nią umowy, Dyrekcja Lasów Państwowych w Białowieży przejęła kolonię dla własnych urzędników.

   Obecnie Centura jest osiedlem, wchodzącym w skład wsi i sołectwa Stoczek. Od północy łączy się z przysiółkiem Wojciechówka . Zamieszkiwana jest głównie przez pracowników administracji leśnej i robotników.

  W kompleksie budynków, położonych w południowej części osiedla, tuż po wojnie umieściła swą siedzibę placówka Wojsk Ochrony Pogranicza. Po przeniesieniu się placówki WOP do budynków po przedwojennym Nadleśnictwie Jagiellońskim, kompleks ten zajęty został przez Państwowy Dom Dziecka. Od 1989 roku mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej „Rokitnik”.

Nieco na wschód od Century znajduje się nie eksploatowana już żwirownia, założona w okresie międzywojennym. (oprac. Piotr Bajko)"


Widziałam też informacje, że w miejscowości Topiło k/Hajnówki jest pomnik pamięci leśników i ich rodzin zamordowanych przez okupantów w łagrach i obozach w latach 1939- 1945 - ale to chyba tylko pomnik, nie mogiła.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Nika (21, 4, 2016 )

Offline

 

#14 23, 5, 2016

Nika

aktywny użytkownik

Zarejestrowany: 26, 2, 2016
Posty: 6
Punktów :   

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Witam Panie Józefie.
Trochę czasu minęło.   Zwracam się z zapytaniem czy  przekazał Pan informacje  do kolegów z Forgenu lub Genealogów o poszukiwaniach Zaginionego Ryszarda Skraińskiego i czy są  jakieś wieści?
Pozdrawiam
Nika

Offline

 

#15 23, 5, 2016

 zefir454

Administrator

Call me!
Skąd: Smolno Wielkie, lubuskie
Zarejestrowany: 8, 12, 2007
Posty: 373
Punktów :   
WWW

Re: poszukuję informacji o zaginionym Skraińskim Ryszardzie

Tak, przekazałem. Jednak jak to na forum, trzeba nieraz poczekać.
Pozdrawiam
Józek


Józef- Admin

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.enigmamt2.pun.pl www.szkola-mentalistow.pun.pl www.grapokemonx.pun.pl www.skupkont.pun.pl www.chaoticgame.pun.pl